SI TA HEQIM KOLLITJEN TEK FËMIJËT NATYRSHËM?

Fëmijët janë shumë të ndjeshëm dhe shpesh janë subjekt i shumë sëmundjeve të vogla. Në këtë artikull do të përqendrohemi te kolla të cilat edhe pse të padëmshme, ndonjëherë janë shumë të lodhshme për fëmijët. Për fat të mirë, ka disa ilaçe dhe këshilla natyrale që mund të ndiqni për të qetësuar kollitjen e vogëlushit tuaj.

ULENI FËMIJËN
Para se të filloni të mendoni për trajtimin e fëmijës tuaj, duhet të identifikoni llojin e kollës në fjalë. Kolla më e zakonshme tek fëmijët e vegjël është një kollë produktive. Roli i kollitjes është pastrimi dhe largimi i mukusit në mënyrë natyrale nga sistemi i frymëmarrjes. Kjo lloj kolle nuk është e rrezikshme për fëmijën pasi ndihmon në nxjerrjen e mukusit që mund të bllokojë bronket. Lloji i dytë i kollës është kolla e thatë dhe kjo me të vërtetë ndikon në shëndetin e fëmijëve shumë të vegjël. Shpesh e lodhshme, është më mirë të shmanget me çdo kusht pasi mund të jetë e dhimbshme për fëmijën. Përveç këtyre dy llojeve të kollës, ka raste të veçanta që kërkojnë trajtim specifik, për shembull astma. Në çdo rast, kur fëmija juaj fillon të kollitet, ju do të përpiqeni të bëni gjithçka që mundeni për të lehtësuar kollitjen. Një këshillë është të vendosni një jastëk nën dyshekun e fëmijës për ta ndihmuar fëmijën të ulet. Fëmijët mund të vuajnë nga kollitjet vetëm sepse janë shtrirë.

GARGARË
Për të lehtësuar kollitjen tek fëmijët më të rritur, mund të sugjeroni gargarë, veçanërisht për dhimbjen e fytit. Fillimisht duhet të përgatisni lëngun që fëmija do të përdorë për të bërë gargarë. Për ta bërë këtë, hidhni gjysmë filxhani ujë në një tigan dhe më pas shtoni dy lugë uthull musht. Përziejini mirë dhe shtoni pak kripë. Për të përfunduar përgatitjen, ngroheni përsëri në një zjarr mesatar dhe lëreni të ftohet. Dhe ja, gjithçka që mbetet për të bërë është t'ia jepni fëmijës tuaj në mënyrë që ai ose ajo ta bëjë gargarë! Për ta bërë këtë, fëmija duhet të shpërlajë gojën dhe fytin me lëng. Më pas fëmija duhet të përpiqet të marrë frymë vazhdimisht duke e mbajtur lëngun në pjesën e pasme të gojës për disa sekonda dhe të përfundojë duke e nxjerrë jashtë lëngun. Idealisht, kjo duhet të përsëritet disa herë në ditë për një kohë të shkurtër që të funksionojë siç duhet.

INHALIMI I AVULLIT
Një mënyrë tjetër efektive për të qetësuar kollën tek fëmijët është inhalimi i avullit. Ky opsion është veçanërisht i dobishëm për të vegjlit me një kollë të ashpër gjatë natës. Por nuk ka nevojë për panik, kjo zgjidhje do ta qetësojë shpejt fëmijën tuaj. Çështja e vërtetë është se çfarë duhet bërë për të prodhuar avull. Ka disa alternativa, dy prej të cilave janë të thjeshta për t'u vendosur. Metoda më e lehtë zgjat vetëm disa minuta dhe konsiston në daljen në tualet me fëmijën tuaj. Sigurohuni që të mbyllni derën sapo të jeni brenda, kjo do të prodhojë mjaft avull për të mbushur banjën në vetëm pak minuta. Gjithçka që nevojitet është ta detyroni fëmijën tuaj të thithë avullin dhe kolla e keqe mund të zhduket pas vetëm disa minutash.

OFRONI FËMIJËS UJË RREGULLT
Një nga efektet e menjëhershme të një kollë të thatë është dhimbja e fytit. Një ilaç i thjeshtë për të qetësuar fytin dhe për ta lagështuar atë. Jepini fëmijës suaj sasi të vogla uji për të pirë rregullisht për të qetësuar irritimin. Një mënyrë tjetër për të qetësuar kollën është përdorimi i solucionit të kripur për të lagështuar gojën dhe hundën e fëmijës. Të gjitha këto metoda do të ndihmojnë në qetësimin e fëmijës brenda pak minutash. Me Aloe vera, Spray PEDIAKID® Nose-Fry formon një shtresë mbi mukozën dhe e mbron atë nga acarimi, qetëson dhimbjen e fytit dhe frenon përparimin e infeksionit. Ai gjithashtu përmban një zgjidhje pak hipertonike të ujit të detit për të tërhequr mekanikisht lëngjet e mukozës drejt pjesës së jashtme dhe për këtë arsye pastron rrugët e sipërme të frymëmarrjes dhe inkurajon heqjen e mukusit dhe mikrobeve. Spray për hundë-fytin PEDIAKID® përmban gjithashtu Echinacea, Propolis dhe Bakër, si dhe hidrolate të eukaliptit dhe rozmarinës. Furnizohet me 2 grykë (nazale dhe bukale) për veprim 2-në-1.

JEPINI FËMIJËS TUAJ MJALTË
Një këshillë tjetër e thjeshtë është t'i jepni fëmijës tuaj mjaltë për të qetësuar dhimbjen e fytit. E njohur për cilësitë e saj të shumta, kjo substancë me aromën e saj të këndshme dhe të ëmbël është shumë efektive në qetësimin e kollës tek fëmijët. Duhet të theksohet se çdo mjaltë është i mirë për qetësimin e dhimbjeve të fytit, megjithëse është më mirë të zgjidhni një mjaltë organik sa herë që është e mundur. Jepini vogëlushit tuaj një deri në dy lugë çaji mjaltë dhe kjo dozë e vogël duhet të jetë e mjaftueshme për të reduktuar ndjeshëm çdo dhimbje. Mjalti është një produkt natyral, por ai përmban sheqer, kështu që këshillohet që fëmija juaj të pastrojë dhëmbët maksimumi 30 minuta pasi ka ngrënë mjaltë për të parandaluar zhvillimin e kariesit.

ZBUTNI KOLLËN E FËMIJËS ME QEPË
Nëse një fëmijë i vogël zhvillon një kollë, mund ta qetësoni lehtësisht duke përdorur një qepë. Ky është pa dyshim ilaçi më i njohur në shtëpi pasi është shumë efektiv. Gjithçka që duhet të bëni për ta aplikuar është të vendosni një qepë të qëruar poshtë shtratit të fëmijës suaj.