4 KËSHILLA PËR TË MBËSHTETUR METABOLIZMIN TUAJ

4 Këshilla për të mbështetur metabolizmin tuaj në mënyrë natyrale
E keni pyetur ndonjëherë veten se si disa njerëz duket se mund të hanë sa të duan pa shtuar asnjë kilogram?
A e keni fajësuar ndonjëherë atë që besoni se është metabolizmi juaj i ngadaltë për të mos pasur të njëjtat rezultate?
Ka shumë faktorë për t'u marrë parasysh kur bëhet fjalë për sa lehtë mund ose nuk mund të humbni peshë, por nuk mund të mohohet se të kesh një metabolizëm më të shpejtë mund të jetë një gjë e mirë.

Si të rrisim metabolizmin?
Rritja e metabolizmit tuaj nuk është aq misterioze, apo aq e vështirë, sa mund të mendoni. Në fakt, ne kemi përpiluar një listë me katër mënyrat më të mira për të rritur metabolizmin tuaj në mënyrë natyrale, në mënyrë që të shijoni përfitimet dhe shëndetin e përmirësuar më shpejt!

  1. Rriteni kardio-n tuaj

Sido që të jetë kardio e zgjedhur intervale është një mënyrë e shkëlqyer për të trajnuar trupin tuaj për të metabolizuar energjinë më shpejt. Në fakt, rritja e intensitetit gjatë stërvitjes tuaj për 30 sekonda në të njëjtën kohë është çelësi për përshpejtimin e metabolizmit tuaj. Kur ju stërviteni me intervale intensive, mitokondritë në trupin tuaj fillojnë të rriten në numër dhe efikasitet. Këto qeliza të energjisë janë përgjegjëse për djegien e energjisë gjatë gjithë ditës, kështu që kur ato janë më të forta dhe më efikase, ato mbështesin një metabolizëm të shëndetshëm. Stërvitja me interval do të thotë gjithashtu se gjatë stërvitjes mund të merrni rezultate më të mira në më pak kohë.

  1. Përfshihuni në stërvitje

Një mënyrë tjetër për të ndihmuar në përshpejtimin e metabolizmit përmes stërvitjes është të përqendroheni në stërvitjen e forcës. Zgjedhja e ushtrimeve që fokusohen në ndërtimin e masës muskulore do të ndihmojë në rritjen e metabolizmit tuaj të pushimit, që do të thotë se ju do të digjni më shumë kalori edhe kur jeni shtrirë në shtrat. Dihet se muskujt djegin më shumë energji sesa yndyrë, kështu që të kesh më shumë prej tyre do t'ju ndihmojë vetëm në udhëtim shëndetësor.

  1. Konsumoni më shumë Omega-3

Për të ndihmuar në mbështetjen e një metabolizmi të shëndetshëm, sigurohuni që dieta juaj të përfshijë mjaftueshëm acide yndyrore omega-3. Këto lëndë ushqyese thelbësore janë një pjesë kritike e shëndetit dhe mirëqenies suaj të përgjithshme, duke filluar nga niveli qelizor. Acidet yndyrore omega-3 besohet se ndihmojnë në mbështetjen e metabolizmit për shkak të aftësisë së tyre për të promovuar nivele më të balancuara të sheqerit në gjak. Nivelet e sheqerit në gjak mund të kenë një efekt në metabolizëm.

Ju mund të siguroheni që po merrni acide yndyrore omega-3 nga dieta juaj duke konsumuar ushqime si peshku, farat dhe arra, vezët dhe madje edhe produktet e qumështit. Ju gjithashtu mund të siguroheni që po merrni mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese duke shtuar një shtesë të acidit yndyror omega-3. Burimet shtesë mund të përfshijnë vaj peshku, vaj krill dhe madje edhe formula me bazë bimore.

  1. Pini më shumë çaj jeshil

Besohet se çaji jeshil ka efekte pozitive në një metabolizëm të shëndetshëm. Përveçse është i lartë në antioksidantë, të cilët ndihmojnë trupin tuaj kundër radikaleve të lira të dëmshme dhe stresorëve të tjerë, çaji jeshil mund të mbështesë aftësinë e trupit tuaj për të metabolizuar yndyrnat dhe lëndët e tjera ushqyese. Studimet kanë treguar se çaji jeshil mund të ketë veti që mbështesin këtë lloj metabolizmi të shëndetshëm ndërsa hani dhe treteni. Përmbajtja natyrale e kafeinës në çajin jeshil gjithashtu besohet se promovon metabolizëm të shëndetshëm. Provoni të merrni çajin tuaj jeshil në suplemente ditore ose të pini tre deri në pesë filxhanë çdo ditë.