DIETA MESDHETARE

Dieta mesdhetare: Përfitimet dhe shkenca pas saj
Trendet e shëndetit vijnë dhe shkojnë, por ka disa tendenca të testuara me kohë që gjithmonë duket se qëndrojnë ose shfaqen përsëri vit pas viti.

Dieta mesdhetare është një trend i tillë. Ka ekzistuar prej kohësh, por është në krye të burimeve tona të lajmeve pasi është renditur #1 në kategorinë Dietat më të mira në përgjithësi nga US News & World Report.

Ekspertët pajtohen se një theks te ushqimet e freskëta, të plota dhe yndyrat e shëndetshme e bëjnë dietën mesdhetare një fituese, dhe ky është një trend që tregon se jemi mbrapa.

Le të eksplorojmë pse dieta mesdhetare është kaq e mirë për ju, si ta provoni atë dhe hulumtimin që qëndron pas trendit.

Çfarë është dieta mesdhetare?
Kur mendoni për dietën mesdhetare, çfarë ju vjen në mendje? Nëse po mendoni për peshk të pjekur, fruta dhe perime, vaj ulliri dhe verë të kuqe, atëherë jeni në rrugën e duhur!

Por ka shumë gjëra për t'u entuziazmuar, duke përfshirë barishte, erëza, drithëra dhe kombinime të pafundme shijesh që e bëjnë këtë dietë po aq fituese për shijet tuaja, sa edhe për shëndetin tuaj.

Sipas përkufizimit, dieta mesdhetare është një mënyrë e të ushqyerit e bazuar në ushqimet dhe recetat e shijuara më shpesh në vendet përgjatë detit Mesdhe, duke përfshirë Italinë.

Italia thuhet gjithashtu se është shtëpia e disa prej njerëzve më të shëndetshëm në botë, një fakt që i atribuohet kryesisht dietës.

Dieta mesdhetare është standardi i artë për ushqimin e freskët dhe të pastër dhe ndjekja e saj do të thotë të theksosh ushqimet me bazë bimore, të bësh ndërrime më të shëndetshme (si zëvendësimi i gjalpit me vaj ulliri) dhe të përmirësosh shijen në ushqimet tuaja me më shumë barishte dhe erëza në vend të kripës.

Ja një përmbledhje e shpejtë se si të ndiqni dietën mesdhetare.

Si të ndiqni dietën mesdhetare
Fokusoni dietën tuaj ditore në ushqimet me bazë bimore si frutat dhe perimet e freskëta, drithërat, bishtajore, arrat dhe farat
Zëvendësoni gjalpin ose margarinën me vaj ulliri ekstra të virgjër, i cili është i pasur me acide yndyrore omega
Përdorni më shumë barishte dhe erëza dhe mbështetuni më pak në kripë për aromë
Zvogëloni marrjen e mishit të kuq në disa herë në muaj dhe merrni proteina nga burime të tjera, duke përfshirë peshkun dhe shpendët të paktën dy herë në javë, plus përfshini më shumë burime proteinash me bazë bimore.
Pini shumë ujë për të qëndruar të hidratuar
Opsionale: Shijoni verën e kuqe me moderim. Është një burim i pasur i antioksidantëve të shëndetshëm për zemrën, duke përfshirë resveratrolin.
Dieta mesdhetare përfshin gjithashtu qumështin në moderim, duke përfshirë djathin dhe kosin (veçanërisht kosin grek, i cili është më i lartë në proteina dhe probiotikë se shumica e llojeve të tjera të kosit).

Por mos harroni dy komponentë të tjerë shumë të rëndësishëm të dietës dhe stilit të jetesës mesdhetare: ushtrimet dhe marrëdhëniet e shëndetshme.

Marrëdhëniet në dietën mesdhetare
Çfarë lidhje kanë marrëdhëniet me të qëndruarit të shëndetshëm?
Siç rezulton, shumë! Studimet kanë treguar se marrëdhëniet e shëndetshme janë të lidhura me më pak stres, shëndet më të mirë imunitar dhe jetëgjatësi.

Të ulesh për të shijuar një vakt të shijshëm e të shëndetshëm me miqtë dhe familjen është një pjesë e madhe e stilit të jetesës mesdhetare dhe një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar marrëdhëniet tuaja.

Ushtrimi në dietën mesdhetare
Dhe sigurisht, nuk mund të harroni ushtrimet: një komponent kyç i çdo stili jetese të shëndetshëm! Gjeni mënyra për të lëvizur më shumë çdo ditë.

Pavarësisht nëse kjo është e përshtatshme në më shumë shëtitje, duke u fshehur në disa mini-stërvitje këtu ose atje, duke iu bashkuar një klase fitnesi ose çfarëdo tjetër që ju frymëzon të lëvizni më shumë.

Pse dieta mesdhetare është e shëndetshme?
Dieta mesdhetare konsiderohet si dieta më e shëndetshme në botë për shkak të theksit të saj në ushqime të vërteta të freskëta, ushqyese që janë të mbushura me vitamina, minerale, yndyrna të shëndetshme (përfshirë acidet yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën) dhe përbërës antioksidues që të gjitha shtojnë përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Është një kontrast i plotë me dietën tipike të Amerikës së Veriut, e cila tenton të jetë shumë më e lartë në yndyrna të ngopura, sheqerna të shtuar dhe vëllime të larta natriumi, pavarësisht udhëzimeve të qarta të nxjerra nga Departamenti i Bujqësisë i SHBA-së.

Shtojini kësaj faktin se shumica prej nesh hanë më pak se sasia e rekomanduar e perimeve, frutave, drithërave, produkteve të qumështit dhe yndyrave të shëndetshme.

Ushqimi i larmishëm i ofruar nga dieta mesdhetare mund të na sjellë dobi të gjithëve dhe shkenca është këtu për ta vërtetuar këtë. Ja një vështrim në disa studime të kryera mbi përfitimet e dietës mesdhetare.

Çfarë thotë shkenca për dietën mesdhetare?
Shëndeti i zemrës: Studime të shumta e lidhin dietën mesdhetare me shëndetin e zemrës. Hulumtimet tregojnë se ndërsa përdorimi i vajit të ullirit mund të luajë një rol të rëndësishëm, ai nuk është faktori i vetëm në përfitimet e një diete të larmishme mesdhetare.

Menaxhimi i peshës: Dieta mesdhetare më së shpeshti shihet si një mënyrë për të ngrënë më të shëndetshëm në përgjithësi. Zakonisht nuk mendohet si një dietë për humbje peshe, por studimet kanë raportuar se mund të ketë një ndikim më pozitiv në peshë në krahasim me llojet e tjera të dietave. Një nga këto studime përfshiu 322 individë dhe tregoi më shumë humbje peshe për pjesëmarrësit në një dietë mesdhetare të kufizuar me kalori sesa ata në dieta të kufizuara me kalori, me pak yndyrë ose në prag.